The Staff

 

POST NAME RESPONSIBLITIES
Executive Headteacher Damian Hewitt Strategic Leadership
Head of School James Lumber Strategic Leadership, Day to day running of school, Safeguarding Lead
Deputy Head of School James Law Maths Leader, Assessment Leader, Curriculum Leader, CPD Leader, Year 5 Leader, SCITT Mentor,
Senior Leadership / SENCO Susan Rickard SEN Inclusion, Pupil Premium
Head of Year 6 / Year 6 Class Teacher Victoria Haylock Art & Creativity Leader, Head of Year 6, English Team
Year 6 Class Teacher Alex Macdonald Science Leader, NQT Leader, English Team
Year 6 Class Teacher Louise Drage MFL Leader, English Team
Year 6 Class Teacher Hannah Foulger
Year 5 Class Teacher Ruth Evans
Year 5 Class Teacher Katie Dean AFL Leader
Year 5 Class Teacher Dawn Murray
Year 5 Class Teacher Emma Tudhope
Year 5 Class Teacher Daniel Morris PE Leader
Head of Year 4 / Year 4 Class Teacher Leah Parker Music Leader, Year 4 Leader
Year 4 Class Teacher Lorna Upson
Year 4 Class Teacher Luke Boughton Design and Technology Leader
Head of Year 3 / Year 3 Class Teacher Gavin Wareham Computing, Year 3 Leader
Year 3 Class Teacher Karen Beeston
Year 3 Class Teacher Laura Vooght PSHCE Leader / RE Leader (Temp)
Year 3 Class Teacher Lisa Hicks Geography Leader, History Leader
Class Teacher Laura Lock
Sports Coach Matt Smith Breakfast Club, Games and PE
Swimming Coach Simon Middleton Swimming instructor
Pastoral Care Worker Anita Brown Pastoral Care Worker
Pastoral Support Laurena Miller Pastoral support
School Business Manager Olivia Sidaway Finance/HR Management
School Office Manager Jo Lundon Office Management
Administrative Officer Julia Edwards Receptionist & Administration
Administrative Officer Tamsin Sandford Finance/Administration
Administrative Officer Sandra Jeffery Receptionist & Administration
TA/Practical Assistant Julie Holloway Practical Assistant
ICT Technician Andrew Ramsier ICT
Site Manager Simon Middleton Building, Grounds & Cleaning
HL Teaching Assistant Sandra Purnell
Teaching Assistants – Year 3 Carol RossPaula Stevens

Magdalena Brzek

Nicola Martin

Frances Revill

Elaine Burt

Tracey Woodrow

Joanna James

 Teaching Assistants – Year 4 Helen MacDiarmidNatalie Chambers

Paula Stevens

Rebecca Parker

Teaching Assistants – Year 5 Julie ReedLesley Weston

Addie Smith

Cheryl Boswell

Teaching Assistants – Year 6 Jill BeckGemma Poole

Liz Rivers

Diane Ruffell

Jessica Lamb